Supy a kondory

Sup bielohlavý

Dosahuje rozpätie krídel 255-275 cm a hmotnosť 6-8,5 kg. Krídla sú svetlohnedé, najmä krídelné krovky sú veľmi svetlé; v kontraste k tomu sú letky veľmi tmavé, takmer čierne. Hlava, krk a golierik sú u dospelých biele. Chvost je krátky, krídla dlhé a široké, v lakťovej časti sú širšie ako v ručnej. Pri krúžení drží krídla mierne zdvihnuté nahor.

Sup tmavohnedý

Sup tmavohnedý je najväčším európskym druhom dravca. Dosahuje rozpätie krídel až 270-290 cm a hmotnosť 8-12 kg. Je nápadný veľmi dlhými a veľmi širokými krídlami a krátkym chvostom. Pri krúžení drží krídla vodorovne. Je veľmi tmavý.

Kondor veľký

. Z prstov je najdlhší prostredný. Jeho priemerná výška je asi 110 centimetrov a môže dosahovať hmotnosť až 12 kilogramov. Rozpätie krídel môže mať i viac ako 3 metre. Lieta vo výške až do 7000 metrov a môže sa dožiť do 70 rokov. 

Kondor andský

Je to jeden z najväčších lietajúcich suchozemských vtákov, býva veľký 100 až 130 cm a dosahuje váhy 7 až 15 kg. Priemerná hmotnosť je 10,8 kg. Jeho krídla majú rozpätie v priemere 3,2 m. 

Kondor veľkozobý

Samica kondora je menšia ako samec, čo je výnimka z pravidla medzi dravé vtáky. Celková dĺžka sa pohybuje od 109 do 140 cm a rozpätie krídel od 2,49 do 3 m. Ich hmotnosť sa pohybuje od 7 do 14,1 kg pričom odhady priemernej hmotnosti sa pohybujú od 8 do 9 kg.

Sup biely

Sup biely je nezameniteľný druh. Je veľký asi ako orol krikľavý, dosahuje rozpätie krídel 150-160 cm a hmotnosť 2000-2400 gramov. Dospelý vták má hlavu, telo, chvost aj krídla biele, len všetky letky sú v kontraste k tomu čierne. Chvost je krátky a nápadne klinovitý, krk dlhý, krídla dlhé a široké. Z územia Slovenska existujú za posledných 50 rokov len 3 údaje o jeho výskyte. Dospelý sup biely meria 47 až 65 centimetrov od bodu zobáku po koniec chvostového peria, zatiaľ čo samice sú 52-55,5 centimetrov dlhé. Rozpätie krídel je približne 2,7-násobok dĺžky tela. Vtáky zo Španielska vážia asi 1,9 kilogramu.

Kondor kráľovský

Tento sup žije prevažne v tropických nížinných lesoch tiahnucich sa od južného Mexika po severnú Argentínu.  Hlava a krk sú plešaté, s rôznou farbou pokožky, vrátane žltej, oranžovej, modrej, fialovej a červenej. Kráľovský sup má na zobáku veľmi zreteľne oranžovú dužinu. Tento sup je mrchožrút a často urobí prvotný rozrezaný na čerstvé jatočné telo. Vytláča tiež menšie druhy supov z jatočného tela. Je známe, že supy kráľovské žijú v zajatí až 30 rokov. Okrem dvoch druhov kondora je kráľovský sup najväčší z nového sveta. Jeho celková dĺžka sa pohybuje od 67 do 81 cm a rozpätie krídel je 1,2 až 2 m. Jeho hmotnosť sa pohybuje od 2,7 do 4,5 kg. Sup, dospelý kráľ, je impozantný vták, má prevažne biele operenie, ktoré má mierne ružovo-žltý nádych.

Dravce :) 2021
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky