Sokoly

Sokol myšiar

Samec je trochu menší než samica. Hmotnosť samca je 125-250 g, samice 150-300 g. Rozpätie krídel je okolo 75 cm. Krídla sú skôr úzke, stredne dlhé, špicaté, mierne zahnuté. Chvost je dlhý. Zo všetkých našich dravcov sa asi najčastejšie a najlepšie dokáže trepotať na jednom mieste vo vzduchu. Často sedáva na stĺpoch, elektrických drôtoch, stromoch v otvorenej krajine. Obýva Euráziu na sever po 66-70° s. z. š., takmer celú Afriku, vrátane Kanárskych a Kapverdských ostrovov. Obýva celé Slovensko.

Sokol rároh

Chvost je hnedý s nevýraznými priečnymi svetlými škvrnami. Sokol rároh je podobnej veľkosti alebo trochu väčší ako sokol sťahovavý, len rozdiel medzi samcom a samicou je menší. Dosahuje hmotnosť do 1200 g a rozpätie okolo 105-125 cm. Obýva strednú a východnú Európu, juhozápadnú Áziu, stepi južného Ruska až po Mongolsko a Tibet.

Sokol sťahovavý

Samica je zreteľne väčšia než samec. Ten dosahuje hmotnosť 550-700 g, samica 900-1100 g, rozpätie krídel je 100-110 cm. Krídla sú stredne dlhé a špicaté, chvost je pomerne krátky, ku koncu zúžený. Sokol sťahovavý je najrýchlejšie lietajúcim vtákom na svete. Obýva všetky kontinenty okrem Antarktídy. Na každom kontinente sú oblasti, kde nežije, napr. veľká časť južnej Ameriky, Nový Zéland, v Európe napr. Island, západné Francúzsko atď. V Európe sú najvyššie početnosti v Španielsku, Veľkej Británii, Francúzsku, Rusku a Taliansku. Na Slovensku obýva predovšetkým pohoria Karpát.

Sokol lastovičiar

Samec a samica sú rovnako sfarbené. Horná strana tela je tmavobridlicová, hlava a krk sú takmer čierne. Hrdlo a strany krku sú takmer biele, s nápadným čiernohnedým fúzom. Prsia a horná časť brucha sú špinavo biele, pozdĺžne škvrnité. Spodná časť brucha, nohavičky a podchvostové krovky sú hrdzavé. Mláďatá sú podobné dospelým, len sú matnejšie a menej kontrastne sfarbené. Je taký veľký, alebo trochu väčší, než sokol myšiar. Samec je menší než samica. Hmotnosť samca je 180-230 g, samice 240-300 g. Rozpätie krídel je 80 cm. Krídla sú úzke, dlhé a kosákovito dozadu ohnuté. Chvost je skôr kratší, dozadu zúžený. Lastovičiar je vynikajúci letec. Sokol lastovičiar má veľký palearktický areál. Obýva väčšinu Európy, severnú Afriku po pohorie Atlas, strednú Áziu, Čínu, povodie Leny a Kolymy. Je sťahovavý, zimuje v trópoch a subtrópoch. V Európe nehniezdi na Islande, v Írsku, v severnej Škandinávii a na severe Ruska.

Sokol červenonohý

Sokol červenonohý je našim najpestrejšie sfarbeným dravcom. Samec je modrosivý, s červenými nohavičkami. Samica má hnedosivý chrbát s tmavým priečnym vlnkovaním, hrdzavožltý spodok tela a hrdzavé temeno. Zároveň je aj najmenším spomedzi u nás hniezdiacich sokolov. Dosahuje hmotnosť okolo 130-200 g a rozpätie krídel okolo 70 cm. Letová silueta je podobná sokolovi lastovičiarovi, krídla sú však trochu kratšie a širšie.  V Európe sa populácia sústreďuje do Ruska, väčšia populácia je ešte v Maďarsku. Na Slovensku hniezdi v Podunajskej, Východoslovenskej a Borskej nížine a priľahlých pahorkatinách. Obýva Palearktídu, od strednej Európy na západe po Bajkal na východe.

Sokol bielopazúrový

Niektoré údaje poukazujú na to, že ešte v polovici minulého storočia sokol bielopazúrový na Slovensku hniezdil. V posledných desaťročiach sú však už aj pozorovania druhu na Slovensku výnimočné. Je veľmi podobný sokolovi myšiarovi. Dosahuje rozpätie krídel 70-75 cm a hmotnosť 130-170 cm. Chvost je výraznejšie klinovitý než u myšiara. Krídla sú nápadne hnedo hrdzavé bez škvŕn, hlava je nápadne modrá a tiež bez škvŕn. Pazúry sú biele.

Sokol pestrý

Vták sa pohybuje od 22 do 31 cm na dĺžku s rozpätím krídel 51 -61 cm. Samica sokola pestrého je väčšia ako samec, aj keď menej ako väčšie sokoly, ktoré sú zvyčajne o 10% až 15% väčšie v rámci poddruhu. Severnejšie poddruhy majú tendenciu k väčším veľkostiam, pričom veľká severná samica je asi dvakrát väčšia ako malý južný samec. Samec zvyčajne váži 80 - 143 g a samica 86 - 165 g.

Sokol tmavý (laner)

 Vyskytuje sa v Afrike, Ázii a Arábii, v Európe hlavne v Taliansku. Meria cca 45 cm a rozpätie krídel dosahuje 105 cm. Hmotnosť dospelého jedinca sa pohybuje medzi 500 až 900 g. Je cenený pre svoje sfarbenie.  


Sokol poľovnícky

Sokol poľovnícky je veľmi veľký sokol, ktorý je približne rovnako veľký ako najväčší buteos (myšiaky), ale pravdepodobne o niečo ťažší. Samci  majú dĺžku 48 až 61 centimetrov, hmotnosť 805 až 1 350 gramov, a majú rozpätie krídiel od 110 do 130 cm . Samice sú objemnejšie a väčšie, majú dĺžku 51 až 65 cm, rozpätie krídel 124 až 160 cm a 1 180 až 2 100g. Rozmnožuje sa na arktickom pobreží a tundre a na ostrovoch severnej Severnej Ameriky a v eurosibírskom regióne. Jeho operenie sa líši podľa habitatu. Vtáky sú sfarbené od bielej až po tmavohnedú.  

Sokol ostrovný

Hniezdi v oblasti Stredozemného mora a na Kanárskych ostrovoch. Chodí zimovať na Madagaskar. meria 36-42cm. Štíhly, obratný a elegantný lovec. Stredne veľký dravý vták s nápadne dlhými krídlami a dlhým chvostom.

Sokol kobec

Sokol kobec je najmenším u nás sa vyskytujúcim sokolom. Je aj najvzácnejším spomedzi zimujúcich dravcov. Chvost má stredne dlhý, krídla skôr krátke a špicaté. Rozpätie krídel je iba 57-67 cm, hmotnosť 150-220 g. Samec je zhora tmavosivý, zospodu žltooranžový s tmavými pozdĺžnymi škvrnami. Samica je zhora sivohnedá, zospodu svetlá s výraznými hnedými pozdĺžnymi škvrnami. Hniezdi v severských krajinách.

Dravce :) 2021
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky