Ostatné dravce

Hadiar krátkochvostý

Priemerný dospelý je 55 až 70 cm dlhý s rozpätím krídel 186 cm. Krídlo akord v priemere približne 51 cm (20 in). Hmotnosť dospelého je zvyčajne 2 až 2,6 kg. Rozsah biotopu hadiara krátkochvostého sa šíri po Mauritánii, Senegale, Mali, Guinei, Sudáne, Etiópii, Somálsku, Namíbii, Botswane, Južnej Afrike, Saudskej Arábii, Jemene, Pobreží Slonoviny, Keni, Nigérii, Zambii, Zimbabwe a Tanzánii.

Haja červená

Haja červená patrí medzi väčšie dravce, s rozpätím krídel asi 160 cm a hmotnosťou 1200-1600 g. Oba druhy sú obratní letci, majú dlhšie krídla než myšiak, často a dobre krúžia.Haja červená obýva na severovýchodnom Slovensku pahorkatiny a predhoria s listnatými alebo zmiešanými lesmi, v blízkosti s pasienkami a lúkami.

Haja tmavá

Hmotnosť je 750-1000 g, rozpätie krídel je 150 cm. Má dlhšie krídla ako myšiak. Chvost je vykrojený menej než u haje červenej. Pri širokom roztvorení chvosta výkroj zaniká. Haja tmavá je tmavšia ako haja červená a trochu menšia. Obýva rozsiahle územie v Európe, Ázii, Afrike, Austrálii, veľkú časť Európy, okrem Islandu, Britských ostrovov, Škandinávskeho polostrova, severnej časti Ruska a viacerých ďalších území ako severozápadné Francúzsko, Dánsko, Sardínia, Korzika.

Včelár lesný

Celkové zafarbenie na chrbtovej strane tela je tmavohnedé. Väčšina samcov má popolavo sfarbenú hlavu. Na konci chvosta je výrazný čiernohnedý pás a ďalšie dva sú pri jeho koreni. Väčšina jedincov má na hrudi nápadné priečne usporiadané hnedé škvrny. Často sa vyskytuje hrdzavý nádych alebo až hrdzavé sfarbenie. Samec je trochu menší než samica. Dosahujú hmotnosť 680-950 g. Rozpätie krídel je 130 cm. Včelár lesný obýva západopalearktický areál- Európu a západnú Áziu. Na východe hniezdi po povodie rieky Ob.

Bradáň žltohlavý

Tento vták je dlhý 94 - 125 cm s rozpätím krídel 2,31 - 2,83 m. Váži 4,5 - 7,8 kg, Vyskytuje sa v horských oblastiach Pyrenejí, Álp, Arabského polostrova, kaukazského regiónu, pohoria Zagros, Alborzu, Koh-i-Baba v Bamyne, Afganistane, pohoriach Altai, Himalájach, Ladachu v severnej Indii, západnej a strednej Číne. [1] V Afrike sa nachádza v pohorí Atlas, Etiópskej vysočine a na juhu od Sudánu po severovýchodnú Konžskú demokratickú republiku, strednú Keňu a severnú Tanzániu.

Kršiak rybožravý

Kršiak rybožravý má hmotnosť 0,9 - 2,1 kg a dĺžku 50 - 66 cm s rozpätím krídel 127 - 180 cm. Nachádza sa v miernych a tropických oblastiach všetkých kontinentov, okrem Antarktídy. 

Harpya opičiarka

Dĺžka: 90 - 100 cm

Hmotnosť: 4 - 9 kg

Operenie: Pohlavia sú si podobné

Migrácia: Stály

Status: Menej ohrozený

Výskyt: J. Mexiko a stred. J. Ameriky

Harpya opičiarka je aj napriek svojej veľkosti je veľmi obratným letcom, schopným na výpravách za korisťou prelietať cez husté koruny stromov. Tretinu hmotnosti skonzumovanej potravy harpye tvoria leňochy a v nezanedbateľnej miere sa živí aj opicami.


Hadiar krátkoprstý

Areál jeho rozšírenia sa tiahne od severozápadnej Afriky cez južnú a východnú Európu cez stredný východ po strednú Áziu a juhozápadnú Sibír. Je pomerne veľký- dosahuje rozpätie krídel až 180 cm a hmotnosť 1500 až 2200 g. Má dlhé a široké krídla, s nápadným prstovitým roztiahnutím letiek. Jeho mohutný vzhľad ešte zvýrazňuje nápadne veľká hlava. Väčšina spodnej časti tela je biela, iba hlava, krk a prsia sú tmavé. Na svetlom chvoste sú tri tmavé pásy, koncový je širší. Pri hľadaní koristi sa často trepotá vo vzduchu.  

Včelár lesný

Sfarbenie je veľmi variabilné. Celkové zafarbenie na chrbtovej strane tela je tmavohnedé. Väčšina samcov má popolavo sfarbenú hlavu. Na konci chvosta je výrazný čiernohnedý pás a ďalšie dva sú pri jeho koreni. Väčšina jedincov má na hrudi nápadné priečne usporiadané hnedé škvrny. Často sa vyskytuje hrdzavý nádych alebo až hrdzavé sfarbenie. Samec je trochu menší než samica. Dosahujú hmotnosť 680-950 g. Rozpätie krídel je 130 cm. Za letu je veľmi podobný myšiakovi lesnému, má však užšie krídla a dlhší a užší chvost a je obratnejší letec. Včelár lesný obýva západopalearktický areál- Európu a západnú Áziu. Na východe hniezdi po povodie rieky Ob.  Zimuje v Afrike južne od Sahary. Obýva väčšinu Európy, okrem Islandu, Írska, Veľkej Británie, najsevernejších a najjužnejších častí.


Krátkonôžka sovia

Je to veľký, pančuchový vták, často mylne považovaný za sovu, kvôli svojim nočným návykom a podobnému sfarbeniu. Sú to veľké vtáky s veľkou hlavou, ktoré môžu merať od 34 do 53 cm na dĺžku. Hmotnosť bola zaznamenaná až do 680 g vo voľnej prírode (a možno ešte viac v zajatí). Krátkonôžky sovie sú podsadité a kompaktné so zaoblenými krídlami a krátkymi nohami. Majú široké, ťažké, olivovo-sivé až načernalé zobáky, ktoré sú na špičke zahnuté a zakončené výraznými chumáčmi štetín. Ich oči sú veľké a žlté, čo je vlastnosť zdieľaná sovy. Nie sú však otočené dopredu ako sovy. Krátkonôžky majú tri odlišné farebné premeny, pričom sivá je najbežnejšia u oboch pohlaví. Samce tejto morfy majú strieborno-šedú hornú časť s čiernymi pruhmi a mierne bledšiu spodnú časť s bielymi pruhmi a hnedým až ryšavým melírovaním. Samice tejto morfy sú často tmavšie s drsnejším melírovaním.

Dravce :) 2021
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky