Orly

Orliak morský

Orliak morský je našim najväčším hniezdiacim dravcom. Dosahuje rozpätie krídel až 240 cm a samica môže vážiť až 8 kg. Veľkosť ako aj viaceré ďalšie znaky, napr. klinovitý chvost, ktorý je u dospelých biely, a veľmi masívny zobák ho činia nezameniteľným s inými druhmi. Krídla sú dlhé, široké, s výrazným prstovitým roztiahnutím letiek. Let nie je veľmi obratný. U dospelých je temeno a tyl nápadne svetložltý. Mladé vtáky sú celkove tmavšie než dospelé. Obýva celú severnú Palearktídu. Na Slovensku žije pri veľkých riekach a vodných plochách. 

Orliak bielokrídly

Obýva východná Áziu, Kamčatku a  Japonsko. Váži 6 - 9 kg.
Meria 85 - 94 cm. Rozpätie krídel má do 2,5 m. Patrí k najväčším druhom orlov sveta. Má silný, výrazne zahnutý zobák žltého sfarbenia. V Japonsku ho považujú za národný poklad. Celkový počet prírodnej populácie sa odhaduje na 5000 jedincov.

Orol skalný

Dospelé sú hnedé so zlatožltým temenom a tylom hlavy. Mladé vtáky majú nápadné biele pole v krídlach a biely koreň chvosta. Do šatu dospelých preperujú postupne a dosiahnu ho až v 5.-6. roku. Orol skalný je našim druhým najväčším hniezdiacim dravcom. Dosahuje rozpätie krídiel až 2-2,2 m a hmotnosť 3,5-5 kg. Letovou siluetou sa trochu podobá myšiakovi lesnému. Má dlhšie a širšie krídla a užší a dlhší chvost. Na rozdiel od orla kráľovského krídla často v zápästí ohýna dozadu. Letky sú pri krúžení zreteľne viditeľné. Napriek svojej veľkosti je to dosť obratný letec. Hniezdi v severnej Afrike, Európe, v Ázii a severnej Amerike. Európska populácia je sústredená na Pyrenejskom polostrove, v Škandinávii, Škótsku, Alpách, na Balkánskom, Apeninskom polostrove a v Karpatoch. 

Orol stepný

Najbližšie hniezdi zvyšková populácia niekoľkých párov na juhovýchode Ukrajiny. Dosahuje hmotnosť 2300-3300 g a rozpätie krídel 165-195 cm. Sfarbenie dospelých vtákov je hnedé, spodná časť krídel je svetlejšia. Mladé orly stepné majú na spodnej časti krídel nápadný svetlý pás. Pri pozorovaní zblízka je spoľahlivým určovacím znakom hlboko vykrojený zobák, okraj zasahuje až za oko. 

Orol jastrabovitý  

Orol jastrabovitý je pomerne veľký dravec s dĺžkou tela 72 cm, s  rozpätím krídel 1,50 - 1,80 m, s hmotnosťou 1,5 - 2,1 kg. V porovnaní s inými dravými vtákmi hlava orla jastrabovitého je malá so silným zahnutým zobákom.

Horná polovica tela je tmavo hnedá s malým svetlý bodom v strede chrbta. Mladí vtáci majú červenú farbu, rovnomerne alebo hrdzavo - hnedé perie.

Orol Verreaux  

Telo má rozmery 90 cm a rozpätie krídel je 181- 219 cm. Váži 3,0 až 5,8kg.

Dravý čierny vták.  Je zreteľne viditeľný. Konce krídiel, v oblasti primárnej letky sú biele. Táto vlastnosť farby operenia je obzvlášť viditeľná, keď si narovnáva krídla.

 Gurneyho orol

Gurneyho orol má telesnú veľkosť 74 - 86 centimetrov. Rozpätie krídla dravého vtáka je 165 - 185 cm s hmotnosťou 3060 gramov. Mladé vtáky získajú farbu peria dospelých orlov iba za 4 - 5 rokov


Orol kráľovský

Orol kráľovský je našim tretím najväčším dravcom. Váži do 4 kg a v rozpätí krídel dosahuje 180-210 cm. Dospelého jedinca možno poznať podľa čiernohnedého sfarbenia, krémovo- žltého temena a dvoch charakteristických svetlých škvŕn na lopatkách. Chvost je sivý so širokou tmavou koncovou páskou. Mladé vtáky sú svetlohnedé so škvrnami na brušnej strane tela, s tmavými letkami a chvostom. Predný okraj krídla je väčšinou rovný, krídla neohýba tak často ako orol skalný. Areál orla kráľovského sa tiahne od strednej Európy cez Ukrajinu, Turecko a juh Ruska až po strednú Sibír. V globálnom meradle patrí medzi veľmi ohrozené dravce. 

Orol myšiakovitý

Existujú dve farebné morfy. Jedince tmavej morfy sú takmer jednofarebne tmavohnedé. Svetlá morfa má brušnú stranu špinavo bielu s nevýraznými hnedými škvrnkami. Chrbtová strana je hnedá. Letky sú v kontraste k ostatku spodnej časti tela takmer čierne. Na lopatkách sú často svetlé, takmer biele škvrny. Orol myšiakovitý je najmenším z u nás žijúcich orlov. Jeho areál sa tiahne od severnej Afriky, cez západnú a južnú Európu, Tureckom až do strednej Ázie. Malá izolovaná populácia je v južnej Afrike. Väčšina európskej populácie je sústredená v Španielsku, relatívne vyššie počty sú aj vo Francúzsku a Portugalsku. Počty v strednej, juhovýchodnej a východnej Európe sú veľmi nízke.

Orliak bielohlavý

Rozpätie krídel má až 2,5 metra. Aj keď ho neraz možno vidieť ďaleko od vody, najmä v zime, najčastejšie sa vyskytuje v blízkosti jazier, riek a morského pobrežia - všade tam, kde je hojnosť rýb. A je symbolom Spojených štátov amerických. Orliaky bielohlavé vytvárajú páry na celý život, pričom partneri zostávajú spolu po celý rok (niektoré sa sťahujú oddelene, ale na hniezdisku sa opäť stretnú). Hniezdisku predchádzajú spoločné zásnubné lety, ktoré utužujú zväzok a vyznačujú sa neuveriteľnou akrobaciou: partneri robia vo vzduchu premety alebo sa navzájom chytia nohami a tak letia ďalej, jeden dolu chrbtom. Spoločne stavajú aj objemné hniezdo, ktoré po dlhých rokoch používania môže byť vysoké až 4 metre. Orliaky bielohlavé dospievajú ako päťročné. Samica kladie 2 až 3 vajcia. Aj keď sa o mláďatá starajú obaja rodičia, ich úmrtnosť v prvom roku života je vysoká. Orliak bielohlavý, ktorý za svoje meno vďačí nápadne bielej hlave, je od roku 1782 považovaný za symbol spojených štátov amerických. Ako jediný druh výhradne severoamerických orlov a orliakov je od roku 1940 plne chránený.

Orol hrubozobý

Orol hrubozobý je väčší než orol krikľavý, na ktorého sa podobá sfarbením aj celkovým výzorom. Dosahuje rozpätie krídel 160-180 cm a hmotnosť 1500-2500 g. Je veľmi tmavo sfarbený, takmer čierny. Letky sú svetlejšie než telo, u orla krikľavého je to naopak. Nedospelé orly hrubozobé majú na vrchnej časti krídel 2-3 svetlé pásy, tvorené svetlými okrajmi krídelných kroviek, u nedospelých orlov krikľavých je len jeden takýto pás. Najbližšie k nám hniezdi v severovýchodnom Poľsku. Cez naše územie tiahne len veľmi zriedkavo. Je silne viazaný na mokré biotopy a aj pri výskytoch u nás je najväčšia pravdepodobnosť pozorovať ho práve v takomto prostredí.

Orol krikľavý

Vyskytuje v strednej, väčšine východnej Európy, na Kaukaze, v Turecku a v severozápadnom Iráne a je sťahovavý. Samec a samica sú rovnako sfarbené- skoro jednofarebne hnedé až tmavohnedé na celom tele. Na hlave a na vrchnej časti tela je sfarbenie svetlejšie hnedé. Mladé vtáky sú tmavohnedé a s hrdzavým až žltohrdzavým sfarbením v tyle, niekedy ako úplne zreteľná škvrna a majú hrdzavožlté okraje veľkých krídelných kroviek, veľkých chvostových pier a škvrny na chvostových krovkách. Je najmenším z našich orlov rodu Aquila. Je zreteľne väčší než myšiak lesný. Dosahuje hmotnosť 1100-1700 g a rozpätie krídel okolo 150 cm. Chvost je stredne dlhý. Často krúži alebo sedáva na vyvýšených miestach- na stromoch, na stĺpoch, ale aj na hrudách na poli a podobne. Pomerne často a obratne sa pohybuje po zemi. 

Dravce :) 2021
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky